Czysta elewacja
Fasada budynku to nie tylko jego wizytówka. Czysta elewacja jest istotna także ze względów zdrowotnych. Czym grozi zaniedbanie elewacji oraz jak powinno wyglądać jej czyszczenie piszemy poniżej.
Elewacja, którą pozostawia się samej sobie wkrótce może pokryć się licznymi glonami i grzybami. Osiadają one na ścianach budynku i namnażają się - prowadząc nie tylko do zaburzenia estetyki fasady, ale też zmieniając jej mikroklimat. Dominująca wilgoć może sprawić, że z czasem zniszczeniu ulegnie tynk, a nawet elementy tworzące konstrukcję budynku. Rozwój mikroorganizmów ma też negatywny wpływ na komfort życia wewnątrz takiego domu - nie od dziś wiadomo, że nadmiar pleśni czy innych grzybów może prowadzić do zaostrzenia objawów lub do pojawienia się nowych alergii, a nawet do zwiększonego ryzyka pojawienia się w otoczeniu czynników kancerogennych. Stąd też - warto zadbać o kondycję, a przede wszystkim czystość elewacji. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem powinno być oczywiście zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która etapami zadba o ten element domu.
Czyszczenie elewacji
Współcześnie wśród miejskiej i wiejskiej architektury dominują jasne kolory tynku. Oznacza to, że czyszczenie elewacji jest istotne także z estetycznego punktu widzenia. Zwłaszcza, że jest ono dużo mniej kosztowne, niż jej odmalowanie.
Tynki mineralne, choć najtańsze, są najbardziej podatne na pojawianie się zabrudzeń organicznych i nieorganicznych. Droższe i bardziej nowoczesne tynki silikonowe, silikatowe oraz akrylowe wykazują większą odporność i nasiąkliwość. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku elewacji z cegły - wiele zależy od typu wykorzystanego kamienia. Także drewniane elewacje mogą (i powinny) podlegać czyszczeniu i impregnacji. Metoda czyszczenia musi być dopasowana do stopnia zabrudzenia i rodzaju powierzchni. Środki wykorzystywane do tego celu mogą mieć właściwości grzybobójcze oraz odplamiające. Tam, gdzie to możliwe można zastosować myjkę ciśnieniową lub niskociśnieniową metodę softwash.
Impregnacja - konieczność, nie przesada
Etapem następującym po czyszczeniu elewacji, niezależnie od jej typu, powinna być impregnacja. Proces ten pomoże cieszyć się efektem przez dłuższy czas. Dodatkową funkcją impregnacji jest zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych jak również przed ponownym pojawieniem się grzybów czy glonów. Impregnowane mogą być zarówno tynki, jak i cegła czy kamień naturalny. Powierzchnia zaimpregnowana specjalistycznymi preparatami - czy to hydrofobowe czy oleofobowe - nie zmienia swojego wyglądu, zachowuje też zdolność do przepuszczania powietrza.
Utrzymanie elewacji budynku w czystości gwarantuje jej większą trwałość oraz estetykę. Nie jest konieczne coroczne powtarzanie tego procesu zwłaszcza, jeśli przeprowadzona została impregnacja. Należy pamiętać, że zarówno mycie jak i konserwacja fasady będą się różnić w zależności od tego, jakich materiałów użyto do jej ukończenia. Warto zwracać uwagę nie tylko na to, czy elewacja jest pozbawiona zabrudzeń, ale i na to, czy nie pojawiają się na niej organiczne wykwity.